Simulacrum
Virtualnost u stambenoj arhitekturi
autori: Blanka Levačić, Domagoj Maraković
projekt: istraživački studentski projekt, 2010.
POVIJEST
Nagli razvoj računalne tehnologije doveo je do njezine primjene i u kućanstvima (od 1980ih PC i Mac), tako je u Hrvatskoj početkom 2008. godine 53% kućanstava posjedovalo računalo, a 45% ih je imalo pristup internetu. Internet je omogućio djelomičnu virtualnost, kako u komunikaciji (npr. Skype), tako i u infromacijskim sadržajima (npr. Google Maps, Google StreetView). No, puna virtualnost ne postiže se zbog vizualnog ograničenja korištenja informacija, odnosno ograničavanja informacija na format ekrana/displeja.
OBLIK KUĆE I FORMIRANJE LJUSKE
Uvođenjem teme virutalnosti u arhitekturu ta se ograničenja mogu izbjeći, tako kuću formiramo geometrijski podređenu projekciji. Ona je lučnog presjeka pa u potpunosti sudjeluje u virtualnost, tj. omogućuje projekciju u punom rasponu horizonta i punoj dužini kuće. Ovojnica kuće sastoji se od 12 segmenata koji omogućavaju virtualnost praćenu modularnošću i fleksibilnošću. Svaka se ljuska može pomicati te biti ‘virtualna’, zatvorena, otvorena ili potpuno prozirna.
VIRTUALNOST
Takvom se kućom ispituju dvije važne teme:
- odnos doma i komunikacije kod uvođenja virtualnog
- odnos doma i okoliša kod uvođenja virtualnog
Ti odnosi prikazani su shemama i vizualizacijama iz kojih se vidi da se odnos doma i okoliša kod uvođenja virtualnog nadopunjava, tako da se uz postojeću podijelu vanjske ovojnice na zatvorenu, prozirnu i otvorenu javljaju nove tri kategorije. Time je omogućena i komunikacija ovojnice, tj. korisnika s okolinom.
TEHNOLOGIJA
Projekt se referira na danas dostupnu tehnologiju (uz pretpostavku da se tehnologija dvodimenzionalne i hologramske projekcije razvija stanovitom brzinom) – LED displeji u platnu, helio projekcije (projekcija na platno od kompresiranog zraka) te računalna tehnologija općenito. Pretpostavlja se i korištenj danas dostupnih komunikacijskih i informacijskih mreža – Google Maps, Google StreetView, Skype, Facebook, YouTube i drugi.
NOVI ODNOSI
Uvođenjem novih tehnologija nadopunjuju se odgovori na standardna arhitektonska pitanja i teme, pri tome (kao što isitče i Brian Massumi) nije toliko važan prijenos podataka koliko poticanje novih odnosa.