Trg u Habdelićevoj
vrsta građevine: javni prostor, trg
lokacija: zapadno od Palače Zakmardy, Varaždin
autori: Blanka Levačić, dipl.ing.arh., Silvija Pranjić, dipl.ing.arh.
projekt: natječajni projekt, 2016.
površina obuhvata: 935 m2
Novi javni prostor
Postojeći varaždinski trgovi “otvorenog” ambijenta zadovoljavaju potrebe svakodnevnog korištenja, a posebice velikih događaja, manifestacija i koncerata. Postavlja se pitanje kakav bi ambijent novi javni prostor trebao imati a da doprinosi raznolikosti i prepoznatljivosti varaždinskih trgova.
Skriveni gradski prostori
Osim svima znane mreže pješačkih ulica, trgova i parkova, varaždinska gradska jezgra sadrži i skrivene prostore, to su samostanski vrtovi najčešće zatvoreni za javnost, ali i gradska dvorišta koja su se počela nedavno aktivirati i prezentirati Festivalom varaždinskih dvorišta. Koncept prostora natječaja nadovezuje se upravo na te skrivene gradske prostore i njihov intimniji ambijent.
Šetalište V. Jagića
Novoprojektirani prostor predstavlja novi ulaz u šetalište V. Jagića. Gradacijom zelenila i mikroambijenata prema jugu otvaraju se vizure na park, a prema sjeveru vizure na povijesnu jezgru.
Aktivatori prostora
Blizina osnovnih i srednjih škola, Fakulteta organizacije i informatike, te knjižnice važan su svakodnevni aktivator. Ta je činjenica uzeta u obzir prilikom osmišljavanja prostora kao vrta kontemplacije i učenja. Taj način korištenja nadovezuje se i na memoriju prvotne namjene Palače Zakmardy kao sjemeništa varaždinske isusovačke gimnazije
Povijesno bogatstvo
Južni dio šireg obuhvata granica je nekadašnjih bastionskih utvrđenja grada Varaždina, a vizure sa novoprojektiranog prostora prema crkvenim zvonicima potvrđuju turističku prezentaciju Varaždina kao grada zvonika. Analiza prostornih elemenata grada dovela je do definiranja koncepta kroz 3 nova mikroambijenta: trg/vrt kontemplacije, pričanje priča na tribinama, odmor u hladu krošanja
1. Trg / Vrt kontemplacije
Intimniji ambijent za kontemplaciju, razgovor, razmjenu ideja, opuštanje. Kvadratičnog je oblika sa izmjenom opločenog i zelenog dijela trga / vrta. Oblik omogućuje nesmetano povezivanje gradske jezgre i parka u smjeru sjever – jug, bez ometanja intimnog ambijenta. Vrt / trg rubno je definiran grmolikim biljem visine do 110 cm što stvara željeni ambijent, a ne blokira pogled prema parku i povijesnoj jezgri kada se sjedi na stolici i klupi. Stolovi, stolice, velika klupa, česma, priključci za struju i internet osim svakodnevnog korištenja omogućuju i održavanje radionica.
2. Pričanje priča na tribinama
Visinska denivelacija i prijelaz prema parku ostvaren je kamenim tribinama, a rubno rampama, što omogućuje nesmetan prolaz. Osim odmora, učenja, čitanja, uz tribine se može formirati ljetna pozornica, održavati manji koncerti, predstave, predavanja, te pričanje priča o povijesti Varaždina koje će postati sastavni dio turističke ponude i prezentacije grada. Debla stabala i krošnje tvore kulise moguće pozornice i pričanja priča. Takvo povezivanje s parkom nadovezuje se na povezivanje terase i ulaznog predprostora hotela Park s parkom.
3. Odmor u hladu krošanja
Drvene kružne platforme ispod krošanja borova služe odmoru, učenju, ležanju, pikniku. Obrisi povijesnih varaždinskih utvrda na pojedinim platformama memorija su prostora koji je nekad bio granica bastiona.
Varaždin, grad zvonika
Vizure sa trga / vrta prema crkvenim zvonicima potvrđuju turističku prezentaciju Varaždina kao grada zvonika. Određena su 3 ‘fokusa’, točke sa kojih se mogu gledati uvećani tornjevi zvonika Katedrale, Franjevačke crkve i Crkve sv. Nikole.