Trg na Savici

Uređenje Ulice Ljerke Šram na Savici
lokacija: Zagreb, Savica
autori: Blanka Levačić, Silvija Pranjić
projekt: idejno rješenje, natječajni projekt, 2016.

Projekt nastoji u sebi objediniti nekoliko funkcija. Funkcije središta naselja definirane programom natječaja, funkcije poveznice naselja definirane nedorečenim i neriješenim urbanizmom u zoni obuhvata, funkcije identiteta naselja, kao protuteže monotonosti i neprepoznatljivosti Savice u široj slici grada.

Kao osnovni problemi prepoznati su blizina Slavonske avenije koja stvara veliku buku, naročito u zoni šireg obuhvata, zagušenost parkirališnim mjestima koji u većini slučajeva tvore i „panoramu“ s prozora stanova, urbanistički loše riješen profil Lastovske ulice, zatvorenost i neprepoznatljivost tržnice. Urbanistička postavka o rješavanju parkinga i garaža na prizemnoj, najkvalitetnijoj etaži, a pješaka na etaži +1, pri čemu se na toj etaži ne definira nikakav javni sadržaj niti se formiraju uočljive i kvalitetne komunikacije, pokazuje se u praksi kao loša.

Uzevši navedeno kao polazne točke, projekt ih propituje i rješava:

Projekt postavlja dva javna prostora – sjeverni (širi obuhvat) i južni (uži obuhvat), koji se međusobno, kao i s prostorom južno i sjeverno od njih, povezuju pješačkom transverzalom. Pješačka transverzala shvaćena je kao element na koji se vežu javni sadržaji – idući od Save, južnog velikog parka Savice, pa sve do sadržaja koji su dio ovog projekta i pothodnika. Pješačka transverzala zelena je transverzala koja se dodatno u zoni obuhvata obogaćuje sadržajima – dječjom igrom, terasama kafića, sjedenjem u zelenilu, atmosferičnom rasvjetom.

ŠIRI OBUHVAT

Natječajem definiran kao prostor parkinga za 340PM, projektom se transformira u PARK/ING. Park/ing je garaža s jednom podzemnom i dvije nadzemne, znatno manje etaže. Punu visinu zgrada dobiva na svom sjevernom dijelu, paralelno sa Slavonskom avenijom, dok se prema južnoj, osunčanoj strani, zgrada spušta do nivoa terena. Na taj način se izbjegava fenomen „garažnih kuća“ koje uvijek postaju izbugljeni prostor. Park/ing izgubljenog prostora nema, njegov krov postaje urbani park, prvenstveno namijenjen mladima. Tu su skejt rampa, stijena za penjanje, veliki tobogan, sunčalište, ugostiteljski sadržaji (koji se i sada postavljaju), te tunel/skulptura koja osim igre stvara i identitet Savice vidljiv s avenije. Od okolnih prometnica, park/ing se štiti visokim zelenilom, naročito prema Slavonskoj aveniji.

Unutar prijedloga šireg obuhvata, predlaže se reorganizacija južnog pročelja tržnice. Južno pročelje već i sada služi kao glavni ulaz u tržnicu. Uklanjaju se današnje dvije nadogradnje, a ispred cijelog pročelja postavlja se duboka pergola. Predlaže se njegovo potpuno ostakljenje, te smještaj isključivo ugostiteljskih sadržaja. Trg se otvara širokim pretprostorom i stubama koji ujedno služe kao terase kafićima. Rješava se pristup osobama smanjene pokretljivosti, majkama s djecom, kolicima za plac i dr.

UŽI OBUHVAT

Zgrada tržnice trg dijeli u dvije zone – zapadnu i južnu, a stambena zgrada s južne strane trga priječi vezu s platoima i Savom, te stvara sjenu na velikom dijelu trga. Idući od juga prema sjeveru, projekt povezuje. Elementi povezivanja su rampa, trg i pasaž. Pažljivo oblikovanje i postavljanje ovih elemenata formira cjeloviti javni prostor. Pri tome svi elementi imaju višestruku funkciju, a ugođaji i doživljaj svakog od elemenata je jedinstven.

Rampa je zamišljena kao prostrani pristup platou koji vodi prema Savi, te s kojom se s platoa spuštamo na trg. Svojim slobodnim oblikom u koji je ukomponirano i stubište, stvara prostore za sjedenje, vidikovac, a zbog svoje kosine i sama može služiti za sjedenje. Uz rampu u osi prolaza kroz zgradu sadi se stablo kao novi fokus. Boja, konstrukcija i geometrija rampe elementi su koji daju prostoru novi identitet. Rampa svladava visinu od 430cm, penjući se od kote poda, nadvisujući kolni prolaz u svijetloj dimenziji od 3x4m, i spuštajući se na kotu platoa koja je cca 380cm iznad kote trga. Rampa pri tome nije statički vezana za stambenu zgradu, već njenu nosivost osiguravaju betonski V- stupovi.

Trg Savica novi je trg naselja i sjecište glavnih pješačkih tokova. Osim okolnim zgradama trg je definiran i rampom na jugu (koja postaje ujedno i skulpturalni element), stablima pasaža na zapadu, ukrasnim grmljem sa stolovima za šah i piknik na istoku, terasama kafića i ulazom u tržnicu na sjeveru. Predlaže se uklanjanje postojeće i postavljanje staklene ograde na južni ulaz u tržnicu. Popločenje sa jakom geometrijom i žutom bojom dodatno naglašava centar trga, te stvara zanimljiv pogled iz stanova stambenih zgrada (“sunce”).

Pasaž Savica je zelena transverzala smjera sjever jug duž cijelog obuhvata. Projektom se nastoje maksimalno zadržati postojeća stabla te se dodaje nekoliko novih, čime se formira drvored. Pasaž u sebi sadrži mnoštvo funkcija kako bi prostor u svako doba bio ispunjen ljudima. Visinska razlika prema zgradi na zapadu (40-55cm) svladava se slobodno oblikovanim zidićima koji služe i za sjedenje. Nasuprot zidića, formiraju se zeleni otoci s dječjim igrama (vrtuljak, pjesak, vježbe ravnoteže, paviljon s užadi), ležanjem u hladu na ležaljkama ovješenim o stabla, terasama kafića.

Trg Ljerke Šram zamišljen je poglavito kao pješačka površina. Obodno i južno uz stambene zgrade predlaže se kolni, interventni i dostavni, jednosmjerni promet, kao i dvosmjerni biciklistički promet (vidi shemu).

MATERIJALI I URBANA OPREMA

Osnovni zahtjevi koji se postavljaju na materijale u javnom prostoru su trajnost i otpornost, te estetska vrijednost.

Zbog svojeg vijugavog, skulpturalnog oblika, rampa traži materijal koji jednolično teče. Iz tog razloga je za podnu oblogu izabran anti-slip epoxy premaz, u žarkoj boji. Konstrukcija rampe je od armiranog betona – ploča i stupovi. Rukohvat je od vertikalnih čeličnih flah profila kako bi rampa djelovala što prozračnije. Osnovno popločenje partera su betonske kocke dimenzija 30×30 i 30x60cm, sa snažnom geometrijom koja je definirana trakama lijevanog betona u boji između tako slaganih ploča. Traka lijevanog betona mjestimično postaje linijska kanalica, a slivne plohe definirane su nagibima terena. Grafizam partera igra jako važnu ulogu u percepciji trga, kako sa samog trga, tako i iz stanova stambenih zgrada. Iz tog razloga uvodi se fokus trga, „sunce“.

Zidići za sjedenje su armiranobetonski s epoxy premazom, mjestimično s drvenim podlošcima za ugodnije sjedenje.

Elementi za dječju igru su od bojanog drveta. Terase kafića natkrivaju se nategnutim platnima. 

RASVJETA

Rasvjeta u projektu dodatno naglašava karaktere pojedinih elemenata/mikroambijenata.

Kroz plato se prvo uočava stablo uz rampu, osvijetljeno odozdo. Rasvjeta rampe riješena je s donje strane rukohvata, kontinuirana je i slijedi i naglašava vijugavost rampe. Prostor trga otvoren je i prostran prostor osvijetljen po obodu, dok jedan reflektor s rampe osvjetljava centar trga, „sunce“. Pasaž je zatvoreniji prostor, svjetla su zagušenija, ali mnogobrojna. Riješena na sajlama s kojih vise lampe, nepravilno postavljene i oblikovane. Dio uz sjedenje prema zapadnoj zgradi ozelenjen je grmovima u koji su postavljene lampe.

Sjedenje na trgu riješeno je dugim vijugavim klupama, prostorom za piknik i šah, terasama kafića, te na rampi.

Ostali projekti

Kuća u Robadju / Međimurje

Stan na Ksaveru

Dječji vrtić Podbrežje

Centar za starije u Kaptolu