Kuća na Kupi

vrsta građevine: jednoobiteljska stambena građevina
lokacija: Zamost, Brod na Kupi
autori: Silvija Pranjić, Blanka Levačić, Aleksandra Klarić
projekt: idejni i glavni projekt, 2019.
površina građevine: 130.30 m2
površina građevne čestice: 986.50 m2

Graditi drvetom

Beton, čelik i opeka uglavnom su obilježili gradnju 20. stoljeća. Kako pitanja ekologije i velikih emisija stakleničkih plinova u gradnji koja se vežu upravo za spomenute materijale postaju sve aktualnija, početkom 21. stoljeća se ponovno javlja veći interes za gradnju drvetom. Iznova se oživljavaju zanemarena znanja i vještine, ali i istražuju i pronalaze nova tehnološka rješenja za gradnju drvetom. Tako je pod vodstvom Voll Arkitektera 2019. godine u Norveškoj, u Brumunddalu isprojektirana i izgrađena najviša građevina od drveta na svijetu. Mjøstårnet ima 18 katova, visine je 85.4m, a građen je od križno lameliranog drveta (CLT).

Zašto graditi drvetom?

Drvo je jedini materijal za gradnju koji je potpuno prirodan. Uz savjesno upravljanje te zaštitu šuma i njihovih ekosustava, njegovo korištenje u gradnji stvara znatno manje emisije stakleničkih plinova od primjerice gradnje betonom.

Drvo smanjuje otpad u gradnji. Dok je zbrinjavanje otpadnog armiranog betona izrazito komplicirano, drvo se može lako ponovno koristiti u gradnji ili vratiti u prirodu.

Drvo je logičan izbor za građevinski materijal u prostorima koji obiluju šumom. Smanjeni su troškovi transporta, a mogu se zaposliti lokalni radnici, te na taj način poticati lokalnu ekonomiju.

Kuća građena od drveta „diše“ i topla je, te fleksibilnija za preuređenja.

Graditi drvetom trebalo bi biti brže i povoljnije.

Kupa i kuća

Na samom kraju naselja na izduženoj parceli koja se proteže do rijeke Kupe, trebalo je isprojektirati jednoobiteljsku stambenu građevinu koja će se koristiti kao kuća za odmor. Kupa, koja sa sjeverne strane omeđuje parcelu, je ovdje prava planinska rijeka: plitka, bistra i brza. Na južnoj i istočnoj strani parcele već počinje šuma, a sa zapadne strane je naselje. Kuću je bilo potrebno maksimalno otvoriti prema rijeci, stvoriti ugodne prostore za boravak unutra i vani, smjestiti 3 spavaće sobe s pripadajućim sanitarijama, te voditi računa o racionalnosti i financijama investicije.

U dva volumena različitih visina s dvostrešnim krovovima smjestili su se svi sadržaji kuće. U dvoetažnom volumenu bliže cesti nalazi se ulazni natkriveni trijem s ulaznim prostorom, stubištem, spremištima, sanitarijama i spavaćim sobama, a u nižem jednoetažnom volumenu smješteni su dnevni boravak, blagovaonica i kuhinja u čijem se nastavku proteže prostrana terasa koja gleda prema Kupi. Preko terase, i dnevni boravak i blagovanje imaju pogled na rijeku.

Drvo

Kompletna nosiva konstrukcija zidova i krovišta kuće je drvena. Radi dobivanja veće visine i reprezentativnosti, u boravišnim prostorijama krovište je otvoreno i vidljivo. Drvene grede i rogovi pažljivo su raspoređeni i vidljivi i u spavaćim sobama. Obloga kuće sastoji se od vertikalno slaganih dasaka, od kojih je svaka četvrta okrenuta na kant što fasadama daje zanimljiv ritam i dodatnu igru svjetla i sjene.

Ostali projekti

Kuća u Robadju / Međimurje

Stan na Ksaveru

Dječji vrtić Podbrežje

Centar za starije u Kaptolu