Centar za starije u Kaptolu
vrsta građevine: zgrada društvene namjene – centar za starije osobe
lokacija: Kaptol
autori: Silvija Pranjić, Blanka Levačić
vizualizacije: Viktor Vdović
projekt: idejni i glavni projekt, 2021.-2022.
građevinska bruto površina: 1611 m2
situacija i kontekst
Školska ulica, te na nju vezana Vetovačka ulica, okupljaju većinu javnih sadržaja Kaptola. Na ovom potezu nalaze se tako glavni kaptolački trg, Trg Vilima Korajca, zatim višestambena zgrada sa poštom i trgovinom, zgrada općine, župnog dvora i crkve, zgrada škole s dvoranom, te sportski park s popratnim sadržajima. Zgrada društvene namjene – centar za starije osobe dodatno će obogatiti i popuniti profil Školske ulice javnim sadržajima na dijelu koji je dosad bio prazan, a svojom veličinom će zadržati mjerilo susjednih građevina.
Novoplanirana zgrada društvene namjene – centar za starije osobe samostojeća je građevina zamišljena od dvije cjeline. U prednjem planu, uz Školsku ulicu, nalazi se dvoetažni volumen s dvostrešnim krovom, zabatno okrenut prema cesti čime se nastavlja logika zgrade župnog dvora i zgrade općine. Ispred zgrade formira se pristupni trg sa 2 parkirna mjesta, a budući da je dio prizemlja zgrade uvučen, trg dobiva i svoj natkriveni nastavak sa dugačkom drvenom klupom za sjedenje. Suteren zgrade ovdje je potpuno ukopan. U stražnjem planu u dubinu parcele proteže se izdužena troetažna lamela tako da se njeni sadržaji maksimalno otvaraju prema jugoistoku, tj. prema potoku. Sa strane potoka formira se i terasa do koje mogu pristupiti i vanjski korisnici. Stražnji, tj. jugozapadni dio parcele zamišljen je kao park, kao prostor za odmor i rekreaciju korisnika zgrade, ali i cijele zajednice. Pozicioniranje pješačkog drvenog mosta preko potoka Kaptolke, ispituje se i predlaže mogućnost stvaranja nove pješačke veze koja bi vodila od trga preko predmetne parcele premošćivanjem potoka do zgrade škole i sportskog parka.
Sa sjeverozapadne strane čestice formira se gospodarski ulaz, te se na taj način gospodarski sadržaji potpuno odvajaju od sadržaja za korisnike. Kolni pristup ostvaruje se sa Školske ulice, na sjeverozapadnom uglu, te se kolnom rampom spušta na kotu suterena na kojoj se pod zgradom nalazi dodatnih 8 parkirnih mjesta.
Pješački pristup parceli ostvaruje se kontinuiranom pješačkom stazom s južne strane Školske ulice, dok se za pristup sa nasuprotne strane ulice predlaže izmicanje postojećeg pješačkog prijelaza zapadnije.
program i funkcionalno rješenje zgrade
Sadržaji i program zgrade osmišljeni su na način da pružaju usluge starijim osobama prvenstveno vaninstitucionalnog tipa (cjelodnevni boravak, poludnevni boravak, pomoć u kući): blagovaonica sa kuhinjom; prostor dnevnog boravka sa terasom; gerontoambulanta; praonica rublja s omogućenim slobodnim pristupom, pristupni trg s klupom kao novi javni otvoreni prostor za starije; park s vrtom, prostorom za vježbanje i predstave, trg u parku za radionice na otvorenom.
Prostori blagovaonice i boravka koncipirani su na način da ujedno služe za razne radno-terapijske aktivnosti i slobodno vrijeme u zatvorenom, a njihovim pozicioniranjem blizu ulice pozivaju i ostale stanovnike da se uključe.
Volumenski je zgrada podijeljena na prednji i stražnji dio. Prizemlje građevine i pristupni trg visinski su smješteni na koti Školske ulice. Preko pristupnog trga na etaži prizemlja pristupa se lobbyju i recepciji koji se nadovezuju na terasu orijentiranu na potok. Veliko otvoreno stubište uz recepciju vodi do sadržaja u suterenu i na katu. Kuhinjskom bloku pristupa se sa sjeverozapadne strane prizemlja, a na ulicu je orijentirana blagovaonica. Dnevni boravak nalazi se u stražnjem volumenu, orijentiran na potok i terasu. Na prizemlju su smještene 2 sobe s pripadajućim sadržajima do kojih se pristupa hodnikom koji završava malom zajedničkom čajnom kuhinjom. Na etaži suterena nalaze se gerontoambulanta, 2 sobe s pripadajućim sadržajima, te gospodarski trakt sa prostorima za tehniku, prostorijama zaposlenika, radionicom kućnog majstora, praonicom rublja, prostorijom za smeće itd.
Na katu građevine smještena je uprava, kupaonica, soba za dežurstvo, arhiva, 10 soba s pripadajućim sadržajima, te mala zajednička čajna kuhinja.
suvremenost i tradicija / pristup oblikovanju
Zgrada je oblikovana na suvremen način, no uvažava mjerilo i prostor u kojem se nalazi: prednji, dvostrešni volumen zabatom okrenut prema ulici inspiriran je oblikovanjem tradicijskih slavonskih kuća, a čiji je pristup jasno vidljiv i na zgradi župnog dvora. Dodatna veza sa tradicijskom arhitekturom očituje se u izboru materijala prednjeg volumena, a to su svijetla žbuka i drveni elementi na pročelju. Velika drvena klupa ispred zgrade također prisjeća na drvene klupe koje su tradicijske kuće gotovo uvijek imale postavljene ispred – one su bile mjesto društvenog života, susreta. Upravo to želi se postići i ovom drvenom klupom a koja će uz to tijekom vrućih ljetnih mjeseci pružiti ugodan prostor za druženje.
Suteren i stražnji volumen zgrade koloristički se odvajaju od prednjeg volumena svojom terakota nijansom žbuke, stolarije i bravarije. Dodatni element oblikovanja pročelja je profiliranje/češljanje žbuke horizontalnim i vertikalnim potezima: velike se plohe razbijaju u manje cjeline.
krajobraz
Okoliš zgrade obogaćuje se raznim vrstama visokog i niskog zelenila stvarajući ugodne polusjenovite i sjenovite prostore, te raznovrsne mikroambijente pri čemu će naglasak biti na korištenju autohtonih biljnih vrsta.